1 wrz, 2018 |
Inseminacja – na czym polega? Jej skuteczność w leczeniu niepłodności
Inseminacja jest jedną z metod leczenia niepłodności. Jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Skuteczność wynosi 25 procent.
Na czym polega inseminacja?
Inseminacja jest zaliczana do metod leczenia niepłodności. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, bezpieczny i mało inwazyjny. Polega na wyselekcjonowaniu w warunkach laboratoryjnych najzdrowszych plemników i umieszczeniu ich bezpośrednio w jamie macicy za pomocą cienkiego, silikonowego cewnika. Pozwala to na ułatwienie dotarcia i skrócenie drogi męskich gamet do komórki jajowej. Do zabiegu może zostać użyte nasienie partnera lub dawcy. Inseminacja trwa kilkanaście minut. Kobieta po krótkim odpoczynku jest wypisywana do domu.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne i ocenia wyniki pozostałych testów: cytologii, posiewu z szyjki macicy oraz drożności jajowodów (Sono-HSG). Kobieta powinna obserwować swój cykl menstruacyjny, aby było możliwe precyzyjne określenie dnia owulacji. W tym celu niekiedy jest konieczne przyjmowanie leków stymulujących jajniki.
Czym różni się inseminacja od in vitro?
W przeciwieństwie do zabiegu in vitro, podczas inseminacji dochodzi do zapłodnienia w narządach rodnych kobiety, a nie w warunkach laboratoryjnych. Wykorzystuje się także komórkę jajową pacjentki i nie ma możliwości skorzystania z gamety dawczyni. Koszt in vitro jest zdecydowanie większy, ale jego skuteczność jest o kilkanaście procent wyższa.
Wskazania do inseminacji
Inseminacja jest wskazana u par lub małżeństw, które mają problem z zajściem w ciążę z powodu:
- niskiej jakości nasienia partnera;
- zaburzeń owulacji;
- zmian w budowie narządów rodnych kobiety;
- śluzu kobiety, który utrudnia poruszanie się i przeżycie plemników;
- endometriozy;
- niepłodności idiopatycznej.
Skuteczność inseminacji wynosi 10-25 % na cykl. Zabieg może być powtarzany wielokrotnie, jednak zwykle po ponad 6 nieudanych próbach zaleca się inną metodę leczenia.