24 kwi, 2018 |

O czym mogą świadczyć żółte zmiany skórne?

O czym mogą świadczyć żółte zmiany skórne?

Żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry, zazwyczaj świadczy o chorobie wątroby, ale może także sygnalizować kamicę przewodu żółciowego, chorobę alkoholową czy wpływ niektórych leków bądź toksyn. Zmiany skórne niekiedy są objawem nowotworu, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, którym towarzyszy obecność guza w brzuchu oraz nagły spadek masy ciała.

Żółte zmiany skórne a zapalenie wątroby

Żółte zabarwienie skóry z towarzyszącym zażółceniem białek ocznych, czyli tzw. żółtaczka, może być objawem choroby wątroby. Zmiany skórne sygnalizują wówczas zapalenie bądź marskość wątroby czy uszkodzenie narządu, np. w wyniku zatrucia. Przyczyną zażółcenia skóry, spojówek czy błon śluzowych jest nadmierna ilość bilirubiny (czyli hiperbilirubinemii). Jest to żółty barwnik, jaki wydziela się w wyniku rozpadu czerwonych krwinek. W przypadku wystąpienia hiperbilirubinemii u młodych bądź dotychczas zdrowych osób istnieje podejrzenie wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby, które może wywołać wirus HCV. Do zarażenia najczęściej dochodzi, np.: po zabiegach transfuzji krwi, operacjach, zrobieniu tatuażu czy wstrzykiwaniu narkotyków.

Żółtaczka a marskość wątroby

Marskość wątroby to stan, który prowadzi do całkowitej niewydolności tego narządu, czego częstą przyczyną jest długotrwałe nadużywanie alkoholu. W początkowym stadium schorzenia mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: brak apetytu, mdłości, osłabienie, uczucie rozpierania brzucha, zwłaszcza po posiłku. Żółtaczka pojawia się w zaawansowanej fazie choroby i towarzyszą jej obrzęki kostek oraz powiększenie się obwodu brzucha, co jest spowodowane nagromadzeniem się płynu w jamie otrzewnej.

Żółte zmiany skórne a kamica przewodu żółciowego

Żółtaczka może sygnalizować kamicę przewodu żółciowego, która jest wynikiem utrudnionego odpływu żółci z wątroby. Typowe objawy schorzenia to np.: kolka w górnej części brzucha, a także dolegliwości bólowe prawego barku i okolic podłopatkowych. Bóle nasilają się zwykle po zjedzeniu tłustego i ciężkostrawnego posiłku.

Żółtaczka a zespół Gilberta

Żółte zmiany skórne u pacjentów u których wykluczono choroby dróg żółciowych czy wątroby mogą przemawiać za wystąpieniem zespołu Gilberta. Jest to choroba genetyczna pojawiająca się wskutek zaburzeń metabolizmu bilirubiny w wątrobie. U osób cierpiących na zespół Gilberta nadmierna ilość barwnika nie zostaje wydalona do dróg żółciowych, czego konsekwencją jest żółty odcień skóry.

Żółtaczka występująca bez dolegliwości bólowych, zwłaszcza u osób starszych, może świadczyć o rozwoju nowotworu. Przypadłości towarzyszy wówczas spadek masy ciała, świąd skóry oraz obecność guza w jamie brzusznej.

Czym jest żółtaczka rzekoma?

Żółty odcień skóry może pojawić się po zjedzeniu pokarmu, który zawiera w sobie dużą ilość żółtych barwników, np. dyni czy marchwi. Przypadłość nazywana jest żółtaczką rzekomą i nie jest powodem do niepokoju. Stan zażółcenia skóry jest niegroźny dla zdrowia i zanika samoistnie, ponieważ nie jest związany z nadmierną produkcją bilirubiny.