22 sie, 2017 |

Ochrona przy antybiotykoterapii

Podczas przyjmowania antybiotyków i po zakończeniu leczenia mogą pojawić się skutki uboczne takie jak biegunki bądź wyjałowienie jelita. Aby im zapobiec, warto przyjmować preparaty probiotyczne, które odbudowują mikroflorę jelitową.

Skutki stosowania antybiotyków

Antybiotykoterapia prowadzi do zmniejszenia ilości pożytecznych bakterii występujących w jelicie. Konsekwencją stosowania antybiotyków może być zapalenie jelit bądź rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Zwiększa się też ryzyko infekcji miejsc intymnych u kobiet. Częstym skutkiem przyjmowania antybiotyków jest też biegunka.

Probiotyki w trakcie antybiotykoterapii

Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości w trakcie antybiotykoterapii, warto sięgnąć po preparaty probiotyczne. Zawierają one szczepy przyjaznych bakterii z grupy bakterii kwasu mlekowego. Są to zazwyczaj: Lactobacillus i Bifidobacterium, np. Lactobacillus rhamnosus lub Bifidobacterium lactis. W jednej kapsułce znajduje się około kilka miliardów pożytecznych bakterii. Są one obecne w naturalnej florze bakteryjnej człowieka. Zapobiegają wyjaławianiu się jelit w trakcie przyjmowania antybiotyków. Poprawiają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Pomagają też odtworzyć florę jelitową po stosowaniu antybiotykoterapii. Po zakończeniu leczenia również warto stosować preparaty, takie jak Dicflor. Warto wiedzieć, że produkty mleczne, np. maślanka, jogurt i kefir, zawierają przyjazne kultury żywych bakterii i działają w podobny sposób do probiotyków.

Zasady przyjmowania antybiotyków

Podczas przyjmowania antybiotyków warto przestrzegać kilku zasad. Ważne jest, aby stosować leki około godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po posiłku. Pokarm, szczególnie bogaty w węglowodany, zmniejsza przyswajalność substancji zawartych w preparacie. Nie powinno się rozgryzać tabletek ani wysypywać zawartości kapsułek. Po zdjęciu osłonki antybiotyk może nie zadziałać. Kwas solny rozpuści substancje aktywne. Z kolei rozgryzanie tabletek sprawia, że do żołądka trafia mniejsza ilość leku, a jego działanie jest osłabione.