11 mar, 2021 |
Warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Które z nich wybierać?
Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem określającym, jak dany produkt wpływa na poziom glukozy we krwi. Produkty o niskim indeksie powinny stanowić podstawę diety m.in. osób chorych na cukrzycę. Warto podkreślić jednak, że nie jest to jedyna grupa osób która powinna sięgać po nie jak najczęściej! Jakie warzywa mają niski indeks glikemiczny? Lista poniżej.
Indeks glikemiczny określa wzrost glikemii po spożyciu danego posiłku. Według tego wskaźnika węglowodany dzielimy na trzy grupy produktów:
- o niskim IG – <50
- o średnim IG – 50-70
- o wysokim IG – 70-100.
Głównym zadaniem diety o niskim indeksie glikemicznym jest ochrona przed gwałtownym wzrostem glikemii. To właśnie dlatego jest ona odpowiednia dla osób, które muszą kontrolować poziom glukozy we krwi. Dedykowana jest przede wszystkim osobom zmagającym się z insulinoopornością, cukrzycą typu II, a także otyłych lub z nadwagą.
W związku z tym osoby te powinny opierać swoją dietę przede wszystkim na produktach o niskich indeksie glikemicznym. To niezwykle ważne, ponieważ produkty o wysokim IG trawione są o wiele szybciej, niż te o niskim IG. Przypomnijmy, że badanie poziomu glukozy we krwi można wykonać za pomocą glukometru.
Dieta o niskim indeksie glikemicznym perfekcyjnie wpisuje się w kanony zdrowego odżywiania. Oznacza to:
- spożywanie 5 posiłków dziennie w odstępie około 3-4 godzin,
- spożywanie około 40g warzyw i owoców dziennie,
- spożywanie przede wszystkim tłuszczów roślinnych. Tłuszcze zwierzęce powinny być spożywane w mniejszej ilości,
- Dbanie o nawodnienie. Minimum 1,5-2 l płynów dziennie.
W diecie takiej powinny dominować węglowodany o niskim oraz średnim IG. Warto również skrócić czas gotowania produktów. Produktami o niskim indeksie glikemicznym są np. biały ryż, cukier, makaron, ziemniaki gotowane czy tapioka.
Jakie są warzywa o niskim indeksie glikemicznym?
- cebula,
- cukinia,
- gotowane ziemniaki,
- groszek zielony,
- słodkie ziemniaki,
- soczewica,
- soja,
- zielony groszek,
- sałata,
- kapusta,
- bakłażan,
- seler korzeniowy,
- surowa marchew.
Warto podkreślić jednocześnie, że diabetycy powinni więc jeść jak najwięcej surowych warzyw i nieprzetworzonych produktów.