17 wrz, 2022 |

Czy jedzenie przed snem wpływa na nasze zdrowie?

jedzenie przed spaniem

Coraz więcej osób zaczęło aktywnie interesować się tematyką zdrowego odżywiania i diety dopasowanej do stylu życia. W związku z pojawieniem się tego trendu dietetycy muszą odpowiadać swoim klientom na pytanie – czy można jeść przed snem? Postaramy się zebrać najważniejsze informacje na temat tego zagadnienia w pigułce – zapraszamy do lektury!

Jeść czy nie jeść przed snem – oto jest pytanie.

Twoja waga zaczęła niebezpiecznie rosnąć, zamiast utrzymywać się na dotychczasowym poziomie? A może zapragnęłaś stracić kilka kilogramów – w końcu sezon letni już za rogiem. Krótkie sukienki odsłaniające nogi i opinające brzuch, czy koszulki do pępka skutecznie motywują do podjęcia diety, która ma skutkować straceniem kilogramów, ale zdobyciem większej pewności siebie. Co do odżywiania się, aby schudnąć, zasada jest prosta – należy ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii, nadal dostarczając organizmowi niezbędnych składników takich jak tłuszcze, węglowodany i białka. Jak wygląda sytuacja z jedzeniem przed snem – można jeść bezpośrednio przed położeniem się spać, nie jeść nic od godziny osiemnastej, a może ostatni posiłek spożyć kilka godzin przed snem? Wyjaśniamy!

Co najlepiej jeść kilka godzin przed położeniem się do łóżka?

Jeśli chcesz utrzymać swój układ trawienny w formie – mieć płaski brzuch, nie mieć problemów żołądkowych, utrzymywać swój metabolizm na najlepszym poziomie, warto przestrzegać jednej zasady – ostatni posiłek jedz co najmniej dwie – trzy godziny przed pójściem spać. Pamiętaj, aby były to potrawy lekkostrawne, mało kaloryczne. W trakcie snu organizm także pobiera energię z pożywienia – należy o tym pamiętać, jednak wtedy także zachodzą procesy trawienne. Jeśli chcesz, aby Twój metabolizm działał w normie, zwróć uwagę na jedzenie przed snem. Taka mała zmiana przyzwyczajeń może skutecznie wpłynąć na Twoje samopoczucie w ciągu dnia, a nawet cały proces odchudzania!

Co jeść bezpośrednio przed snem?

Jedzenie przed snem to powód do wielu dyskusji – nie bez powodu. Nie każdy z nas do końca wie, czy dwie godziny przed snem może jeszcze zjeść pizzę, czy ciastko, które tak samotnie czeka w lodówce, aż ktoś się nim zainteresuje… W takich sytuacjach pamiętaj, że powinieneś mieć silną wolę! Cały proces zmian Twojej sylwetki – nie ważne, czy chcesz schudnąć, przytyć czy zbudować masę mięśniową – wszystko opiera się na silnej woli. Dlatego bezpośrednio przed snem nie rób sobie „nagrody” za to, że wytrzymałeś cały dzień bez niezdrowego jedzenia. „Ten jeden batonik mi nie zaszkodzi…” – jeśli dasz się pokusić raz, potem będzie Ci coraz ciężej odmawiać sobie niezdrowego jedzenia przed snem. Wieczorem najlepiej jeść produkty lekkostrawne, mało kaloryczne – takie, które zniwelują uczucie głodu, ale nie zaburzą procesów zachodzących w Twoim organizmie podczas dbania o sylwetkę. Pamiętaj – silna wola to klucz do sukcesu!

Jakie są zalety postu przerywanego

Jak jedzenie przed snem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego?

Z pewnością każdy z nas słyszał przynajmniej raz słynne zdanie „Dziękuję, nie jem nic po osiemnastej”. Pewnie na dodatek powiedziała to osoba, która położy się spać o 24, więc do tej pory będzie mierzyła się z uczuciem głodu… Przez to nie będzie mogła zasnąć i finalnie sięgnie do szafki obok łóżka, gdzie w tajemnicy przed innymi schowane są batoniki czy inne przekąski, na chwilę hamujące uczucie głodu. Dlatego w tym momencie zapomnij o zasadzie niejedzenia nic po osiemnastej! Chyba że na co dzień chodzisz spać o 20, co jest mało prawdopodobne. Jedzenie przed snem ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, jednak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy można zjeść ostatni posiłek. W trakcie snu organizm także spala kalorie, ale także trawi to, co zjadłeś w ciągu dnia. Dlatego zadbaj o to, abyś rano mógł się odpowiednio oczyścić. Idealnym posiłkiem do zjedzenia kilka godzin przed snem jest danie bogate w błonnik, które działa jak magiczna miotła na nasz układ trawienny – skutecznie go oczyszcza.

Zobacz również:

Podsumowując…

Przygoda, na której mecie znajduje się idealna, wymarzona sylwetka, wymiary, jakich zawsze pragnęłaś czy waga, na którą pracowałeś, jest długa, często trudna, prowadząca pod górę. Może Cię na niej spotkać wiele przeszkód, które jednak są do pokonania, jeśli tylko będziesz przestrzegać odpowiednich zasad związanych z odżywianiem. Niech jedzenie przed snem nie będzie dla Ciebie jedną z tych przeszkód. Wiesz przecież, że ułożenie pysznej, zdrowej diety jest tak naprawdę całkiem łatwe, a jedzenie nie musi się ograniczać do produktów, które nie dają Ci przyjemności z jedzenia. Trzymanie się zasad, takich jak jedzenie odpowiednich posiłków przed snem powinno być dla Ciebie priorytetem, jednak pamiętaj – nie możesz jednocześnie przesadzać! Nie zadręczaj się dietą czy ćwiczeniami – taki sposób możesz się szybko zniechęcić. Zdrowe podejście, oczy na cel, znajomość zasad i wiara w siebie z pewnością pomogą Ci osiągnąć to, nad czym tak ciężko pracujesz. Życzymy powodzenia we wprowadzaniu nowych nawyków żywieniowych i trzymaniu się ich tak długo, jak to konieczne!

Write Reviews

Leave a Comment

No Comments & Reviews